niedziela, 20 grudnia 2015

Jak wygłosić prezentację w języku obcym?


Wystąpienia publiczne to prawdopodobnie jedna z tych rzeczy, której boimy się niemal wszyscy – nie tylko studenci, ale też profesjonaliści. Co gorsza, czasem trzeba wygłosić taką prezentację w języku obcym, co jest dodatkowym źródłem stresu dla niemal każdego mówcy... Jednak aby pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi należy po prostu ćwiczyć – to jedyne antidotum. Z pewnością warto opanować umiejętność wygłaszania prezentacji, ponieważ każdy z nas – prędzej czy później – będzie musiał zmierzyć się z tym zadaniem. Jeśli macie ochotę poprawić jakość swoich wystąpień, zachęcam do zapoznania się z poniższymi wskazówkami. 


1) Przygotowanie prezentacji


oczytaj się w temacie, który masz zaprezentować – stań się ekspertem w tej dziedzinie. W ten sposób przygotujesz się też na pytania publiczności.

przygotuj prezentację z myślą o Twoich słuchaczach – dowiedz się, kim są, z jakiego kręgu kulturowego pochodzą, jakie mają doświadczenie i wiedzę, a więc – jakie mają potrzeby (np. czy są zaznajomieni z pewnymi tematami i pojęciami), innymi słowy: skieruj prezentację do konkretnych adresatów. Pozwoli Ci to też odpowiednio dobrać rejestr stylistyczny Twojej prezentacji (górnolotny, potoczny, neutralny, nasycony określeniami naukowymi itd.) oraz uniknąć gaf (pamiętaj, że np. niektóre gesty są obraźliwe w określonych krajach)

uwzględnij jedynie naprawdę ciekawe fakty czy dane statystyczne

nie wahaj się okrasić swojej prezentacji szczyptą humoru (np. w formie anegdoty, nieznanego cytatu, czy historyjki) – spraw, aby Twoja prezentacja była możliwie jak najbardziej interesująca i zapadająca w pamięć

przygotuj pomoce wizualne (obrazki, diagramy itd.)

jeśli korzystasz z programu Power Point (lub podobnego), zastosuj duży rozmiar czcionki (min.: 30), tak aby treść prezentacji była dla wszystkich czytelna  

zaplanuj swoją wypowiedź, a następnie zapisz ją w punktach. Nie pisz całej prezentacji w formie pełnych zdań. W ten sposób nie będziesz się kurczowo trzymać tekstu wyjściowego. 

naucz się na pamięć tylko pierwszych pięciu zdań Twojej prezentacji, natomiast w przypadku jej dalszej części zapamiętaj jedynie kolejność zagadnień, które będziesz omawiać. Oczywiście musisz wiedzieć, o czym mówisz, ale nie ucz się całego tekstu prezentacji słowo w słowo. Jeśli zapomnisz jakiegoś słowa, wówczas prawdopodobnie zapomnisz, co powiedzieć… Masz za zadanie opowiedzieć coś publiczności, a nie odczytać tekst prezentacji z kartki albo recytować ją z pamięci niczym wiersz! Im bardziej naturalnie wygłosisz swoją prezentację, tym więcej Twoi słuchacze będą w stanie zapamiętać.

daj sobie czas na praktyczne ćwiczenia  – wygłoś prezentację przynajmniej trzy razy przed dniem zero (np. rano, po południu i wieczorem, kolejnego dnia itd.)

ćwicz wygłaszanie prezentacji w towarzystwie przyjaciół, rodziny itd.


ćwicz dykcję (więcej na ten temat w poprzednim poście)

sprawdź kilkakrotnie poprawność gramatyczną i wymowę każdego nieznanego słowa (a nawet takich, co do których masz chociażby cień wątpliwości) – lepiej sprawdzić dwa razy niż popełnić kardynalny błąd przed mnóstwem ludzi

używaj przydatnych wyrażeń, które sprawią, że Twoja prezentacja będzie spójna (np. First of all, Another question is…, Turning to…, That brings me to…, Just to fill you in on some of the background…, Finally...)  

nagrywaj się podczas wygłaszania prezentacji – w ten sposób wyłapiesz swoje niedoskonałości, np. nerwowe gesty, przerywniki (tzw. wypełniacze typu eeee, yyyy, mmmm) oraz błędy językowe, gramatyczne i w zakresie poprawnej wymowy. Pozwoli Ci to poczuć się pewniej, gdy będziesz mówić w języku obcym na temat swojej prezentacji.
2) Wygłoszenie prezentacjizabierz ze sobą butelkę wody mineralnej, pastylki na kaszel i kopię zapasową pliku Twojej prezentacji (np. pendrive)

przyjedź nieco wcześniej na miejsce spotkania i sprawdź, czy sprzęt elektroniczny działa bez zarzutu (komputer, rzutnik, mikrofon, głośniki itd.) 

pamiętaj, aby zmieścić się w limicie czasowym przewidzianym na Twoją prezentację (zacznij i skończ o czasie, uwzględnij też czas na sesję pytań i odpowiedzi)

pamiętaj o pewności siebie – zwłaszcza w momencie rozpoczynania prezentacji (nie daj po sobie poznać, że zżerają Cię nerwy, zachowaj zimną krew)

nakreśl plan Twojej wypowiedzi, a więc zagadnienia, które będziesz omawiać

wygłaszaj prezentację, kierując się do publiczności, zachowaj kontakt wzrokowy ze słuchaczami

mów głośno i wyraźnie, ale w sposób naturalny (nie krzycz, ale też nie mów w sposób zbyt monotonny – w przeciwnym razie publiczność może usnąć…)

nie mów zbyt szybko – to pozwoli Ci się skupić się na poprawnej wymowie i gramatyce


poinformuj słuchaczy o sesji pytań i odpowiedzi, a co najważniejsze – przygotuj się do niej! Pamiętaj o użyciu ciekawych zwrotów językowych, ponieważ w ten sposób będzie Ci łatwiej sformułować odpowiedź, a przy tym zrobisz dobre wrażenie (np. I will be happy to take any questions now). 
Życie jest pełne niespodzianek, więc spodziewaj się, że mogą się pojawić przedziwne pytania. Jednak nie panikuj, jeśli nie będziesz w stanie odpowiedzieć na określone pytanie – możesz zastosować pewne formułki-wytrychy, np.: That goes beyond the scope of my today’s presentation, as I wanted to focus on… and not go into… That’s not really my field, but I can put you in touch with someone who… 


pamiętaj, że w przypadku wygłaszania przemówienia sprawdza się zasada paradoksu: mniej znaczy więcej. Nie przeładowuj swojej prezentacji tysiącem podobnych przykładów i aspektami nieistotnymi z punktu widzenia słuchacza. Im bardziej spójna i zwięzła prezentacja, tym bardziej będzie doceniona przez publiczność. A tym samym, będzie ją łatwiej wygłosić. A o to przecież chodzi! 
Na sam koniec warto jeszcze dodać, że również i w tym przypadku znajduje potwierdzenie stare powiedzenie praktyka czyni mistrza. Mało kto rodzi się erudytą, ale można nauczyć się wygłaszania dobrych prezentacji. Potrzeba tylko praktyki. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wskazówki okażą się przydatne, i że skorzystacie z nich kolejnym razem, gdy będziecie mieli wygłosić prezentację (nie tylko w języku obcym). 

Jeśli znacie inne ciekawe pomysły lub porady, koniecznie napiszcie o nich w komentarzach!Źródła obrazków: 
upload.wikimedia.org; tweakyourbiz.com; pixabay.com

1 komentarz:

  1. Ooo prezentacje w języku obcym to jakby level wyżej. Nie dość, że trzeba opanować tremę to jeszcze nie można zapomnieć języka - zwłaszcza obcego i tego w ustach :)

    OdpowiedzUsuń